Povinná výbava vozidla | e-shop Jplusz.cz ZLINER

Povinná výbava vozidla

Nezapomínejte pravidelně kontrolovat povinnou výbavu vozidla

Od roku 2009 již nemusíte vozit v kufru náhradní pneumatiku. Platí to v případech, kdy je vaše auto vybaveno soupravou pro bezdemontážní opravu pneumatik. Pokud však tuto soupravu nemáte, nezapomínejte, co vše byste měli spolu s náhradní pneumatikou mít, jako je zvedák či klíč na matice kol.

Mezi další povinnou výbavu vozidla patří náhradní pojistky a žárovky, lékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta. To vše a další výbavu do auta naleznete v této kategorii.

Kolem povinné výbavy automobilu se každoročně tvoří spousta diskusních témat na rúzných fórech. Není se čemu divit, povinná výbava automobilu je jednou z nejčastějších věcí, kterou policisté zkoumají při silniční kontrole. Je to tedy takový malý strašák pro všechny řidiče, jenž nemají povinnou výbavu v autě kompletní. Pro rok 2019 se povinná výbava v autě malinko pozměnila. Není již povinná sada pojistek a náhradních žárovek. Co ale mít musíte je lékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vestu, náhradní kolo a sadu na výměnu. Pokud si vezmeme pod drobnohled autolékárničku, tak v ní musíte mít obvaz hotový s jedním polštářkem, obvaz hotový s dvěma polštářky, pryžové (latexové) rukavice, náplast hladká cívka, pryžové škrticí obinadlo, nůžky a isotermická fólie o minimálních rozměrech 200 x 140 centimetrů. Pokud však jedete do zahraničí, tak vám určitě doporučujeme si nejprve zjistit, jaká povinná výbava je v dané zemi vyžadována a to z toho důvodu, že povinná výbava není v jednotlivých státech zcela sjednocena. Navíc je všude spousta místních legislativních úprav a vyhlášek, které to ještě všechno komplikují. Co bychom doporučili je například takové tažné lano a nebo reflexní vesty pro všechny členy posádky, to přijde vhod všude. V období zimním je pak dobrý si dát pozor na povinnost používání zimních pneumatik.

Polsko
Povinná výbava vozidla v Polsku se příliš moc neliší od té naší. Je to v podstatě úplně to samý, je tam jenom malý rozdíl v použití. Týká se to výstražného trojúhelníku v případě tažení vozidla. Trojúhelník musíte mít umístěný na levé zadní straně vozidla a za snižené viditelnosti musíte rozsvítit obrysová světla. Dále je v Polsku také povinný hasící přístroj, ale tohle se týká pouze vozidel registrovaných v Polsku.

Slovensko
Povinná výbava vozidla na Slovensku je v podstatě stejná. Platí to samé, kdy musíte mít ve vozidle lékárničku, trojúhelník, vestu a zimní pneumatiky v čase, kdy jsou vyžadovány. Na Slovensku se svítí celoročně jako u nás v Čechách. Zvýšenou pozornost by jste měli věnovat GPS, ta totiž nesmí být umístěna na předním skle, aby nebránila řidiči ve výhledu. A pokud máte vozidlo na CNG nebo LPG, musíte mít označeno příslušnými nálepkami.

Německo
V Německu je povinná výbava vozidla na podobné úrovni. Bez lékárničky se samozřejmě neobejdete, ale například takový trojúhelník je povinný pouze pro vozidla registrovaná v Německu. Co se týče svícení, tak je to u vozidel povinné pouze v tunelu, ale motorky musí svítit i přes den. Sněhové řetězy mějte vždy po ruce, na vyznačených úsecích je povinnost je použít.

Rakousko
V případě, že by jste měli povinnou výbavu vozidla v Rakousku nekompletní, hrozí vám vysoká pokuta. Ve vozidle musíte mít výstražný trojúhelník, autolékárničku, reflexní vestu a bezpečtnostní pásy. Dále jste rovněž povinni mít vozidlo označeno mezinárodní poznávací značkou. Mít vždy zapnutá světla, v případě snížení viditelnosti i mlhovky. Rovněž by jste měli vědět, že v Rakousku platí přísný zákon na ochranu osobnosti, musíte si tedy z auta odmontovat kamerový systém. A dejte pozor i na překročení rychlosti, taková pokuta vás může snadno přijít i na stovky eur.